- Szczegóły
Jak ławki wpisują się w przestrzeń miejską?
W większych miastach, a coraz częściej także w mniejszych miejscowościach, w przestrzeni miejskiej pojawiają się ławki. Można je spotkać zarówno w parkach jak i na skwerach oraz na ulicach i osiedlach. Część osób w ogóle nie zwraca na nie uwagi, ale osoby starsze oraz zmęczone długim spacerem lub niesieniem zakupów, mogą na nich w każdej chwili przysiąść. Ławki, będące elementem małej architektury, idealnie wpisują się w przestrzeń miejską.
Uzupełnienie przestrzeni miejskiej
Ławki stanowią nieodłączny element przestrzeni miejskiej. Wiele z nich ma nowoczesne kształty, które idealnie dopasowują się do nowoczesnych centrów miast lub dzielnic biznesowych. Ławki pełnią funkcję użytkową, umożliwiając odpoczynek w parkach, ogrodach i na skwerach oraz w pobliżu szpitali i przychodni. Te usytuowane w pobliżu przystanków, pozwalają odzyskać siły podróżnym podczas oczekiwania na transport. Stanowią również miejsce spotkań młodych ludzi oraz matek, które pilnują dzieci dokazujących na pobliskich placach zabaw. Ponadto są elementem małej architektury – nadają poszczególnym miejscom charakteru, a także stanowią uzupełnienie niektórych obiektów architektonicznych. Niektóre modele są wyposażone w system nagłośnienia, który odtwarza przyjemną muzykę lub uruchamia głos lektora opowiadającego jakieś historie.
Materiał do wykonania ławek
Ławki usytuowane w przestrzeni miejskiej powinny być odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Do najpopularniejszych należą ławki stalowe z drewnianymi siedziskami, ławki betonowe i żeliwne. Ławki stalowe, z uwagi na sposób łączenia i odpowiednie zabezpieczenie, są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Najczęściej do ich budowy wykorzystywane są deski świerkowe. Ławki żeliwne są ciężkie, czyli stabilne i wygodne. Ławki żeliwne łączy się najczęściej z drewnem olchowym. Bez względu na to, z jakiego materiału wykonane są ławki, ważne, by były z surowców dobrej jakości.